About LINE-X
- Hundreds of Available Locations / Proven Model - Commissions on New Franchise Sales / Broker Fees for Resales - Full-Time Franchise Sales Team Ready to Assist - #1 in Category and Ranked In The 2024 Franchise 500 / National Brand Awareness - Monthly Webinars for Prospects with LINE-X Leadership Team - Monthly Discovery Days at LINE-X Franchise Support Center in Charlotte, NC
LINE-X is an icon in the Truck Upfit category, with a 25+ year heritage in spray-on bedliners. Our history has us poised to be the undisputed leader in – and the household name for – vehicle upfit. The LINE-X portfolio includes a range of LINE-X branded accessories and services for customization. Plus, LINE-X specializes in larger-scale upfits for nationwide fleet support. With a strong presence and reputation, LINE-X continues to be the consumer-preferred brand in the rapidly growing vehicle upfit category. LINE-X is looking for new owners who share this vision and are ready to take the LINE-X brand – and their LINE-X store – to new heights.
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $40K |
| Royalty | 6% |
| Total investment | $271K - $1.0M |
| Liquid capital required | $150K |
| Net worth requirement | $500K |
| Year founded | 1993 |
| Year began franchising | 2009 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | No |
