Overview
About Maid Right
- Strong margins - Simple labor model - Home-based, no brick & mortar location needed - Can be run full time or semi-absentee - Part of Premium Service Brands family - Franchise Development by FranGrowth
Part of the Premium Service Brands family, Maid Right is your personalized residential maid service that delivers non-toxic and eco-friendly, floor-to-ceiling house cleanings. We’re proud to provide a dependable and guaranteed clean that lets you live your life, without worrying about the cleanup.
Who it fits
Ideal candidate
Business professionals - not cleanersMotivators with relationship and people skillsEager to invest in marketing strategies and sales relationshipsKeen on ensuring and tracking customer satisfactionFocused on success and building a business that will appreciate exponentially
The fine print
FDD facts
| Initial franchise fee | $65K |
| Royalty | 6% |
| Total investment | $104K - $148K |
| Liquid capital required | $50K |
| Net worth requirement | $150K |
| Year founded | 2013 |
| Year began franchising | 2013 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | No |
Reported figures from public FDD disclosures and franchisor websites. Verify with the official FDD before signing.
Footprint
Territory overview
AvailableDistrict of Columbia, Indiana, Connecticut, New Jersey, Illinois, Pennsylvania, Nevada, Oregon, Massachusetts, South Carolina, New York, Tennessee, Alabama, Alaska, Arkansas, Colorado, Delaware, Hawaii, Idaho, Iowa, Kansas, Kentucky, Louisiana, Maine, Maryland, Michigan, Minnesota, Mississippi, Missouri, Montana, Nebraska, New Hampshire, New Mexico, North Dakota, Ohio, Oklahoma, Rhode Island, South Dakota, Utah, Vermont, Virginia, West Virginia, Wisconsin, Wyoming
UnavailableArizona, California, North Carolina, Washington, Texas, Florida, Georgia
LegendAvailableLimitedUnavailable
More to compare
