About MaidThis Cleaning
- The new short-term rental industry is one of the fastest growing industries in the U.S., with revenue exceeded $29 billion in 2019. - The cleaning industry has never been in higher demand and exceeds $68 billion in annual revenue. - Location independence and work-from-home is the new norm that people want. MaidThis offer this from Day 1.
MaidThis is a lean, low-cost cleaning franchise that specializes in both residential and vacation rental/Airbnb® cleanings. We are the first and only vacation rental cleaning franchise that exists. The opportunity is a fully remote, work-from-anywhere cleaning franchise - the franchisee can be remote from Day 1. We're the new kids on the block in the cleaning franchise world and have been called the "franchise for millennials" due to our tech-focused approach and new-age marketing tactics. Unlike most franchise opportunities, MaidThis allows franchisees to start this business as a side-hustle and maps out a growth plan for the franchisee to be able to quit their job. The end goal is total location and financial freedom for the franchisee.
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $43K |
| Royalty | 6% |
| Total investment | $55K - $75K |
| Liquid capital required | $43K |
| Net worth requirement | $100K |
| Year founded | 2013 |
| Year began franchising | 2020 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | Yes |
