About Majestic Residences
- Dual investment growth opportunity – real estate investment and business equity. - Proprietary technology for easier business management. - Semi-Absentee ownership - once the franchisee hires an administrator and staff.
Our franchisees operate and manage non-medical residential care homes. Franchisees purchase or lease a home in a residential neighborhood, obtain licensing from the state and provide 24-hour residential care to seniors who need varying degrees of assistance with their activities of daily living (ADLs), such as eating, dressing, bathing etc. Typical residential care homes vary from 6 residents to 16 residents depending on their state regulations. Even with COVID-19 upon us, the smaller Residential Assisted Living Homes are in demand. Majestic Residences franchisees take advantage of years of professional franchising, branding, marketing, and residential care home operational experience to increase their profitability. Our partnerships help our franchisees meet their personal and business goals. Majestic Residences’ strategy includes merging national branding like the national providers with the excellent care of residential homes, and the customer services of a five-star resort.
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $50K |
| Royalty | 6% |
| Total investment | $133K - $870K |
| Liquid capital required | $150K |
| Net worth requirement | $500K |
| Year founded | 2020 |
| Year began franchising | 2021 |
| Business model | B2C |
| Owner-operator required (Year 1) | No |
