About Medi-Weightloss
- Exploding Industry - Obesity is an epidemic. 75% of American adults are overweight or obese. The US weight loss market is estimated to be worth $147 billion dollars. - Multiple and Recurring Revenue Streams - Patients visit on a weekly basis, often for a 12 week s pan, and many return to lose more weight or learn how to keep the weight off. - Semi-Absentee Ownership or Owner Operated - Hire a manager, work in your business, or create your own plan to improve your quality of life.
In today's market where 7 out of 10 Americans are overweight or obese, and more than 80% of consumers consider wellness a top priority, this is a chance to make a real difference in the fight against America’s obesity epidemic while running a steady, successful business. Medi-Weightloss is a clinically-backed, medically-based weight loss program with over 20 years of success and 10 million pounds lost to prove that it works. We focus entirely on helping patients lose weight and keep it off, and our 3-phase, comprehensive approach is tailored to each patient’s needs, ensuring sustainable, long-term results. Franchisees benefit from being part of a trusted brand with 18+ years of franchising experience, satisfied patients (Net Promoter Score of 88 - a score above 50 is considered excellent, above 70 is considered exceptional) and multiple recurring revenue streams, including weekly visits, weight loss products including GLP-1s, IV therapy, vitamin injections, pharmacological care, and more. Medi-Weightloss offers a simple operating model - clinics are 1,400-2,200 sq ft, open on average 35 hours per week and require only 3-5 employees in preferably a medical office or 2nd-gen retail space - that supports both Owner/Operator and Executive Model franchise owners. Note: CA is the only state that requires a physician be the franchise owner.
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $60K |
| Royalty | 10% +1% Branding Fee |
| Total investment | $251K - $494K |
| Liquid capital required | $150K |
| Net worth requirement | $450K |
| Year founded | 2005 |
| Year began franchising | 2008 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | Yes |
