About Meineke
- Process-driven (e.g., engineers, military, law enforcement, sales, etc.) - Leadership, teambuilding, community-focused, service minded - Charitable, community leaders - P&L management, direct reports, team leadership, sales process knowledge
When you join the Meineke franchise network, you automatically inherit a recession-resistant business system with over 48 years of experience under its belt. No automotive experience is needed, as we offer knowledge and experience on business plans, management techniques and repair best practices – everything you need to become a successful multi-unit Meineke owner. **Immediate Brand Name Recognition** 7 out of 10 Americans know our brand and we have more than 1 million members enrolled in our customer loyalty program. **Economies of Scale** Increased marketing and purchasing power backed by our holistic marketing playbook. **Data Driven Business Playbook** Using statistics to drive top line sales and corporate coaching to drive and enable multi-unit ownership. **Sophisticated Multi-Unit Program** We help our owners expand and grow via our cloud-based management dashboards that allow our owners to manage locations without being present. This is a manage the manger model and a highly scalable business model. **Advanced Acquisition Model** Our team can help Franchisees identify, validate, and convert independent existing automotive shops into Meineke Franchise locations.
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $45K |
| Royalty | 5% |
| Total investment | $207K - $562K |
| Liquid capital required | $125K |
| Net worth requirement | $500K |
| Year founded | 1972 |
| Year began franchising | 1972 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | No |
