About Merlin Complete Auto Care Centers
- The Aftermarket Automobile Service Industry is $141 Billion + - Proven operating system with a recession-resistant business. - Over 40 years experience with Merlin 200,000 Mile Shops as "vehicle longevity specialists".
Merlin 200,000 Mile Shops is a premier complete automotive repair franchise based in metro Chicago, Illinois. Our franchisees are a close-knit family, dedicated to providing high quality service repairs at a fair price. Our goal is to keep cars on the road over 200,000 miles or more thereby providing incredible value to our customers. The unique and incredible opportunity is priced well below the cost of a new start up and has a long book of business with our database of loyal customers. The shop is fully equipped. We have a free-standing training center with over 120 training classes available to our franchisees at no cost.
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $30K |
| Royalty | 6.9% |
| Total investment | $237K - $398K |
| Liquid capital required | $110K |
| Net worth requirement | $250K |
| Year founded | 1975 |
| Year began franchising | 1984 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | Yes |
