About Midas International
- Car technology exploding - Tires & Brakes exploding - Non-contracting sector
A legacy brand with a long history of success, now entering a new growth phase. Midas has a best in class “Dealership Alternative” approach which is attracting large demand. Midas is owned by Mavis. Founded in 1956, today Midas has grown to over 2,000 locations worldwide. In the early days, we sold the best muffler on the market, and it included a national warranty “for as long as you own your car.” This was unheard of and soon, other companies followed our lead. Fast forward to today, the average age of a vehicle continues to increase. Fittingly, the Midas brand has evolved to that of total car care, offering a wide variety of maintenance and repair services to support customers in maintaining their vehicles for as long as possible. True to its roots, Midas just launched a best-in-class Tire Guarantee, giving its franchisees even more to separation from its competitors. Midas has built an extensive network of in-market support for its franchisees and has an approach that prioritizes franchisee success over its own. Legacy Brand + Nationwide Guarantees + Support = World Class Opportunity
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $35K |
| Royalty | 10% (Includes Marketing) |
| Total investment | $342K - $925K |
| Liquid capital required | $200K |
| Net worth requirement | $600K |
| Year founded | 1956 |
| Year began franchising | 1956 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | Yes |
