About MK Vision Center
- Unique Opportunity that combines Retail, Fashion, and Healthcare - Experts in catering to the fastest growing demographic in the US with our unique eyewear brands: the Asian American market - Customers are very brand loyal. Comes back every 1-2 years
MK Vision Center is a premium, community-focused optical store concept that pairs stylish eyewear brands with the latest retail operations technologies, boasting a rich history in New York City. - It’s an industry that combines retail, fashion, and healthcare. - We are eyewear fit specialists who train our team members to understand each person’s facial features and find the best-fitting eyewear for them. - Our proprietary eyewear brands, close relationships with top designer eyewear brands, and expertise in fitting eyewear allow us to support an often underserved group of clients, clients who have low nose-bridges which represents More than 15% of the US population, 20 million people. - MK Vision Center leverages the latest technologies to automate and streamline optical processes and to make professional eyecare more accessible. - We also are on the forefront of adopting tele-optometry so that any MK Vision Center will be able to have eye exam coverage from a high-quality, licensed optometrist who is able to diagnose eye diseases, provide management plans, and offer eyewear prescriptions more easily than ever. - Our proprietary eyewear brands are not only lighter, more comfortable, and fit better for a broader and more diverse clientele but also they provide a higher-quality product at a more competitive price than what can be found elsewhere. - Our corporate locations have maintained a world-class net-promoter score rating of 86 year after year, survey after survey - Opticals are also recession-proof businesses that serve a fundamental need as it provides healthcare products, with demand driven by health insurance and flexible savings accounts that consumers need to use every year.
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $50K |
| Royalty | 5% |
| Total investment | $358K - $624K |
| Liquid capital required | $400K |
| Net worth requirement | $500K |
| Year founded | 2010 |
| Year began franchising | 2023 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | Yes |
