Overview
About Mobiledumps
- Only Brand that offers our service - Low Cost to entry, low staff
Mobiledumps is the nations first dumpster alternative. We are not a junk company or a roll off company. We deliver Mobiledumps for 1,2,3 days, the customer loads and we pick up and dump at dumpsites in the local market. Our customer mix is 70%commercial, 30% residential, with the commercial business being repeatable. To start, Mobiledumps has a low cost to entry and a low staff requirement. Owner/operator can start business on the side and keep a full time job until the Mobiledumps business is scaled.
Who it fits
Ideal candidate
Likes to hustleCommitment to customer serviceContractor background is helpful
The fine print
FDD facts
| Initial franchise fee | $30K |
| Royalty | 7% + 1% |
| Total investment | $62K - $210K |
| Liquid capital required | $62K |
| Net worth requirement | $150K |
| Year founded | 2018 |
| Year began franchising | 2022 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | No |
Reported figures from public FDD disclosures and franchisor websites. Verify with the official FDD before signing.
Footprint
Territory overview
AvailableTennessee, New York, California, Oklahoma, Rhode Island, Maryland, Massachusetts, North Carolina, Indiana, Colorado, Minnesota, Utah, North Dakota, South Dakota, Nebraska, Kansas, Iowa, Missouri, Arkansas, Louisiana, Wisconsin, Michigan, Alabama, Arizona, Georgia, Mississippi, Nevada, New Mexico, South Carolina
UnavailableNew Jersey, Pennsylvania, Texas, Virginia, Washington, Ohio, Florida, Illinois
LegendAvailableLimitedUnavailable
More to compare
