About Morrison Plus Property Inspections
- In-territory training - Low franchise fee/no experience required - Work from home/low overhead
Morrison Plus Property Inspections is America's Premier Property Inspection Company. We strive to provide thorough inspections with detailed reports, assisting our clients during their property transaction. The property inspection business is a vital function performed when someone is buying or selling a property. Therefore the purpose of the property inspection is to help the buyer make an informed purchasing decision. Franchising with Morrison Plus is a great way to earn financial independence. With freedom to work from home and the opportunity to be a multi-inspector firm, you have the best of both worlds. The Morrison Plus Franchising system is aimed at establishing your business. Both as a successful full-service property inspection company and trusted partner of the brand. Our highly qualified industry professionals provide top notch in-depth training, guidance & support, ensuring our franchisees are up to speed and ready to perform business operations.
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $40K |
| Royalty | 7% |
| Total investment | $49K - $88K |
| Liquid capital required | $50K |
| Net worth requirement | $55K |
| Year founded | 2007 |
| Year began franchising | 2018 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | Yes |
