About Mr. Transmission / Milex Complete Auto Care
- Recession Resistant - High Margins - 8-5 Business Hours Mon-Fri
Mr. Transmission/Milex Complete Auto Care co-brand model is uniquely and strategically positioned to deliver a one-stop-shop promoting long-term customer relationships and providing more revenue streams for franchisees. Mr. Transmission specializes in the repair and installation of transmission systems and drive-train components. Milex Complete Auto Care offers a wide menu of general automotive repair services from oil changes and drivability issues to complex diagnostic, medium to heavy duty repair, and engine repair or replacement for foreign and domestic vehicles. The average age of passenger vehicles and light trucks on the road today has increased substantially to 12.5 years. Consumers are keeping their vehicles longer, thus the need for preventive maintenance and automotive repair is on the rise. With our co-brand model, the customer clearly knows they are getting the best of both areas in the repair segment. While others have simply added services to their existing brand, we took the approach of bringing two outstanding brands together in one model.
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $55K |
| Royalty | 7% |
| Total investment | $294K - $363K |
| Liquid capital required | $75K |
| Net worth requirement | $300K |
| Year founded | 1990 |
| Year began franchising | 1990 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | No |
