About N Zone Sports of America
- We offer very low barrier to entry. $75K all in and super low overhead! - You don’t have to quit your full-time job. WORK/LIFE BALANCE! - Profit Margins of 35-70%
N Zone Sports has experienced dynamic growth, adding almost 30 new owners in 2024 alone! We have 3 different profits centers with our preschool program (similar to Soccer Shots/Soccer Stars/Soccer Gems) as well as Youth Sports Leagues and Adult Sports leagues. We also have after school programs for public schools in select areas as well as Charter Schools and more. Franchise owners determine which programs they wish to offer. Our investment is $75K all in, new owners don’t have to quit their job to do it. Profit margins are unusually high at 30-70% and this is a home-based opportunity so overhead is extremely low! FUN BUSINESS, Work/Life Balance. Great culture.Tremendous support. Great core values. Great validation.
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $40K |
| Royalty | 8% |
| Total investment | $40K - $150K |
| Liquid capital required | $75K |
| Net worth requirement | $100K |
| Year founded | 2010 |
| Year began franchising | 2010 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | Yes |
