About Network In Action
- Extremely fast ROI on Franchise Fee - Doubled in size during pandemic - Unique Concept - No employees - No real estate - No inventory - Great Item 19 especially for such a low costs
The first ever professionally run business networking franchise with state of the art technology and monthly meeting model. Our NIA Franchise Owners build out three industry exclusive networking groups and three peer evaluation groups. They will lead the groups with scripted monthly agendas, monitor group for activity and serve their member’s needs. A great model for people with past experience in business development, sales, networking and love to coach! Network In Action is looking for leaders who have a passion for helping business owners grow their businesses through networking. NIA franchise owners will own the only professionally owned monthly networking group in their protected territory. A franchise owners initial role will be to build out a networking group of 30 to 50 plus business owners as well as 8 to 12 solo entrepreneurs for their peer evaluation groups. Once started you will host a monthly networking event as well as a monthly coaching session. Our franchise model allows our owners to build out 3 networking groups and three NIA crowd Coach groups for solo entrepreneurs who need help. You will have access to the technology that connects people 24/7. Management Training, Performance Metrics, Strategies for Success, scripted meetings all at your disposal. This is not your grandma's networking group. Franchisees must have a proven sales background and personality to engage a group. Visit our Franchising Website at: <https://www.franchise.networkinaction.com/>
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $35K |
| Royalty | 15% |
| Total investment | $35K - $37K |
| Liquid capital required | $25K |
| Net worth requirement | $25K |
| Year founded | 2015 |
| Year began franchising | 2016 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | No |
