About Next Day Access
- Recession Resistent - Large and High Growth Market - Medical Benefits for our franchisees and full time staff - Preferred Pricing Arrangement with Manufacturers
Improving people’s lives by providing mobility & accessibility solutions. Next Day Access offers franchisees an alternative to the already over-saturated elder care industry. The system provides an avenue to capitalize on the growing number of aging baby boomers who prefer to age at home and the existing base of persons with mobility-related disabilities. Business owners take advantage of our pricing with industry-leading product vendors, national contracts, and referrals, including a VA FSS contract, branded and proprietary product offerings, and our in-house marketing team. Our product offering includes Wheelchair Ramps, Stair Lifts, Platform Lifts, Patient Lifts, Scooters, Lift Chairs and more.
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $48K |
| Royalty | 5% - 8% |
| Total investment | $162K - $321K |
| Liquid capital required | $100K |
| Net worth requirement | $250K |
| Year founded | 2009 |
| Year began franchising | 2012 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | Yes |
