About Office Pride
- Financially Sound: Our FDD shows 8 years of growth, a top quartile median of over $1 million, and an average gross sales of more than $600k per franchise. - Nationally Recognized: Year after year, Office Pride is named a top franchise by some of the biggest franchise research firms, including Entrepreneur and Franchise Business Review. - Established Brand: Office Pride was founded in 1992 and began franchising in 1996, becoming a nationally acclaimed commercial cleaning franchise with franchises across the country.
Commercial cleaning is a necessary service for businesses across all sectors. It continues to thrive, even during economic downturns, offering franchise owners a stable and reliable income stream. Office Pride provides aspiring entrepreneurs with an obtainable, scalable business rooted in faith-based culture. Owners enjoy the Office Pride business model because of: - Strong culture and value system - Flexible lifestyle - B2B and optional home-based startup - Business coaching for life - Office Pride owners are always supported in every facet of business - Extremely scalable growth potential - multiple revenue streams with predictable, recurring revenues - Territories are not reliant on major markets - we thrive everywhere: even in smaller population areas
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $45K |
| Royalty | 9% |
| Total investment | $80K - $127K |
| Liquid capital required | $45K |
| Net worth requirement | $100K |
| Year founded | 1992 |
| Year began franchising | 1996 |
| Business model | B2B |
| Owner-operator required (Year 1) | Yes |
