About ONE YOU LOVE HOMECARE
- Our ITEM 19 2022== Gross Sales $3,349,736 with a Gross Profit Margin of $1,159,662 - POWER OF 2--NEED ONLY 2 EMPLOYEES T RUN THE BUSINESS - LARGER TERRITORIES THAN ANY OTHER SENIOR CARE COMPANY
Our mission is to enable our clients to remain independent at home while maintaining dignity, good health, mental awareness and a positive mindset; thus, improving the quality of life for them and their family members. One You Love Homecare prides itself on providing only the best caregivers and offering comprehensive care plans that fit each unique situation, all with around-the-clock support. One You Love Homecare provides much-needed services to families and their loved ones. With One You Love Homecare falling under the “essential business” category, the company has been busy helping families now more than ever before. We are looking for individuals or couples who are ready to contribute their expertise to start and develop a long-lasting senior and home care business with One You Love Homecare. Our successful franchisees are smart and hard-working – seeking to improve the lives of others. Key characteristics include but not limited to; a strong work ethic, excellent interpersonal and management skills, the ability to work with numbers and technology, and ability to follow the proven business model.
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $50K |
| Royalty | 5% |
| Total investment | $95K - $171K |
| Liquid capital required | $50K |
| Net worth requirement | $350K |
| Year founded | 2018 |
| Year began franchising | 2020 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | Yes |
