About Owl Be There
- The senior housing and care industry is a growth industry like no other: The growth rate of the 65-and-over population will continue to be three times greater than that of the total population growth rate through 2030. - Offers a proven model with strong results, unmatched and ongoing franchisee coaching and support, and the freedom to build an impactful local business from your home office. - We improve the lives of seniors by empowering them to make wise, informed choices and our services are always free to seniors and their families. We are paid by our network of senior living and care providers.
Owl Be There is a match-making service for senior living! We are a home-based, low investment, white-glove concierge approach franchise in the Senior Placement Service Industry. We help senior adults and their families find assisted living and care options that fit their needs and budget. Our greatest passion is to improve the lives of seniors through providing Wise Care Guidance and local expertise. We provide the type of service that franchise consultants offer to their franchisee candidates! The Owl Be There Franchise brand stands out because of our proactive hands-on approach and comprehensive team-based client communications that exemplifies a personal touch. Our particular strength is urgent or short-notice placements. The senior housing and care industry is a growth industry like no other: Owl Be There’s competitive advantage in the marketplace is a combination of its unique selling approach coupled with our emphasis on crisis management solutions and accessibility. Owl Be There’s commitment to market stakeholders is to provide the highest levels of “Peace-of-Mind” while delivering attractive solutions quickly and to match their expectations. The Owl Be There’s customer experience is designed to provide a professional and personalized solution that is unique in an industry that is known for less than desirable results for most customers. The majority of our senior clients and their families are in a crisis situation and need help.
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $54K |
| Royalty | 6.5-10% First two months zero (0) royalties |
| Total investment | $89K - $105K |
| Liquid capital required | $70K |
| Net worth requirement | $150K |
| Year founded | 2013 |
| Year began franchising | 2020 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | Yes |
