About Oxygen Yoga & Fitness
- Well established brand - Proven systems - Exclusive and unique offering
Join the Movement! With over 120 franchise locations sold across Canada, Oxygen Yoga & Fitness is now expanding franchise opportunities across the US. Oxygen Yoga & Fitness studios offer state of the art FAR Infrared technology that raises the body’s core temperature in a natural, comfortable way without blowing dry air or humidity. The warm balmy temperature wraps around you as you prepare for the most powerful, moving, body changing workout you’ve ever experienced with the incredible benefits of the FAR Infrared including, detoxification, weight loss, pain relief, and skin purification. Our systems take the complexities out of delivering a dynamic and exclusive Yoga and Fitness Fusion program and gives your studio an edge. As a new franchisee, you will be supported throughout the process of opening your own studio, from finding the perfect location, providing your team with our signature Methodized Instructor Training Program, to your Grand Opening and beyond. You will also receive Sales, Marketing, Software, and Operations Support to prepare you for business and get you set up for success.
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $49K |
| Royalty | 6% |
| Total investment | $385K - $450K |
| Liquid capital required | $125K |
| Net worth requirement | $500K |
| Year founded | 2011 |
| Year began franchising | 2012 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | No |
