About Patrice & Associates Hospitality Recruiting
- Flexible territories: Franchisees can be fully remote. - State-of-the-art recruiting software streamlining client management. - The largest hospitality recruiting firm in North America, ranking #1 on Google!
Patrice & Associates is the Nation’s leading Hospitality recruiting firm. Our Franchisees and their recruiters are committed to placing the right candidate by deploying a very aggressive approach to finding top talent. Our Client Companies pay us to find the best employment match. We are not a staffing company. Our candidates must have a minimum of 2 years management experience and above and be currently employed. The majority of our placements occur within the restaurant industry, but we do recruit for hotels, travel plazas, casinos and retail when the openings are available. Patrice & Associates is owned by Patrice Rice and has been in business for over 25 years. Patrice & Associates is the largest Hospitality recruiting firm in the Nation and the most recognized. We are the only WBENC certified Hospitality recruiting agency in the Nation. Patrice Rice has been recognized as an expert in the Hospitality job market. She has been quoted in publications such as Forbes, Washington Post, New York Times, NRN, Fox and Friends, HR Executive and QSR Magazine. She has also been interviewed on television with Fox 35 Orlando and Washington Business Tonight discussing hospitality employment.
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $65K |
| Royalty | 10% royalty+ 14% for Franchisor services |
| Total investment | $100K - $150K |
| Liquid capital required | $50K |
| Net worth requirement | $100K |
| Year founded | 1989 |
| Year began franchising | 2009 |
| Business model | B2B |
| Owner-operator required (Year 1) | No |
