About Payroll Vault
- Low Investment/Strong Margins - Award winning Franchisee Satisfaction - Regular Recurring Revenue
Key Features and Competitive Advantages: MOST UNIQUE OPPORTUNITY IN FRANCHISING Payroll Vault helps small businesses be more successful by supporting them with payroll and workforce management services that aid them in managing their employees, their business, and most importantly, keep them compliant. Client Focused & Technology Driven, Payroll Vault is a boutique style full service payroll and workforce services company designed for small business. Payroll Vault's Executive Leadership Team brings decades of payroll and franchise expertise to provide comprehensive training and support for franchisees. As a company dedicated to assisting small to medium- sized businesses, Payroll Vault specializes in delivering payroll and workforce management services. These crucial services empower business owners to effectively manage their employees, streamline operations, and ensure compliance with relevant regulations. Payroll is in the Top 3 Most Outsourced Business Services. It is time to capitalize on this growing market by joining the Payroll Vault national expansion. With single territory, single territory expanded and area development agreements available, Payroll Vault is looking for exceptional Franchisees to grow with. Proven franchise system coupled with incredible industry growth and demand. Payroll Vault’s Support Team has over 50 years of payroll and workforce experience. Recognized as a “Top Low Cost Franchises” & “Franchise 500” by Entrepreneur Magazine, and awarded by Franchise Business Review “Most Innovative Franchises / Franchises Best of the Best / Top 50 in Franchisee Satisfaction/ Top Franchises for Women/ Top Low Cost Franchises by Franchisees Who Own Them”. Business Model: QUICK STARTUP / OWNERSHIP OPTIONS / UNLIMITED GROWTH Payroll Vault has designed a franchising model that can be launched often in a 60-90 day timeframe. Franchisee friendly agreements with national vendor contracts provide the best possible pricing.
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $69K |
| Royalty | $400.00 (per month) to start, then increases to 6% when that is greater |
| Total investment | $77K - $112K |
| Liquid capital required | $75K |
| Net worth requirement | $150K |
| Year founded | 2008 |
| Year began franchising | 2012 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | Yes |
