About Pirtek USA
- Recession and Pandemic Resistant - Limited competition in a growing market - Top level support
PIRTEK is a growing global network of over 475 franchise locations with consistent success as the industry's top hydraulic and industrial hose service business. PIRTEK is a trusted B2B industrial service franchise with clients across several essential industries. Our customers rely on us to provide professional preventative maintenance and emergency hose replacement to avoid costly equipment downtime and lost progress due to a failed hose. In addition to earning clients' trust in the field, we've also made amazing relationships with our existing franchise partners. PIRTEK hydraulic and industrial hose service franchise owners enjoy a collaborative experience in a business built by honest people looking to solve problems however they can.
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $55K |
| Royalty | 4% |
| Total investment | $216K - $619K |
| Liquid capital required | $100K |
| Net worth requirement | $250K |
| Year founded | 1980 |
| Year began franchising | 1997 |
| Business model | B2B |
| Owner-operator required (Year 1) | No |
