About Pool Scouts
- More than 10 million residential pools in the USA. - $7 billion industry.
Pool Scouts is a premier pool service franchise focused on delivering a quality, consistent brand experience while providing pool cleaning, maintenance and minor repair services at residential properties. Technicians are trained in testing, monitoring, treating, and servicing pools and can provide ongoing service as well as help at the beginning and end of the summer season. Growing from its first location in Virginia Beach, Pool Scouts offers a great opportunity as a low-cost franchise in the pool services industry with available territories across the United States. There are over 10 million residential pools in the United States, and they all need to be cleaned and maintained. The pool service industry is made up of many a guy with a truck and a net and a sporadic schedule. Through Pool Scouts, you can be part of establishing a new benchmark in pool service by adding a level of professionalism and technology unparalleled in today’s market. Pool Scouts is part of [Buzz Franchise Brands](http://www.buzzfranchisebrands.com/) , a fast-growing multi-brand franchisor focused on being the best provider of professional services to homes and businesses across the country. Giving you the ability to operate from virtually any home or office, Pool Scouts helps you keep initial costs low – no build-out of a dedicated retail location or large staff needed. Just your willingness to roll up your sleeves and start delivering quality service.
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $50K |
| Royalty | 8% |
| Total investment | $115K - $153K |
| Liquid capital required | $125K |
| Net worth requirement | $500K |
| Year founded | 2016 |
| Year began franchising | 2016 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | No |
