About Pop-A-Lock
- Only Brand Name – No Other Brand Name Competitor - Consistent, Recession Proof B2B Model - Proven Successful Formula for Franchisees to Follow
We are looking for qualified franchisees who have solid corporate business managerial, marketing, operational, or sales experience, as mid-to-upper management or owners/entrepreneurs, for large and middle size exclusive franchise service territories, worldwide. Universally needed and necessary expenditure security type services virtually guarantee that if the Pop-A-Lock System is followed there will be revenue and income. None of our franchisees had previous "industry specific" experience. Now is the time to start your own Pop-A-Lock franchise and become part of our incredibly successful team. We invite you to explore the possibilities and take advantage of our exciting (i.e. biometrics, electronic access control, high tech auto) franchise business opportunities. Business consistency and ROI for the franchisee are two important factors.
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $16K |
| Royalty | 7% |
| Total investment | $62K - $190K |
| Liquid capital required | $62K |
| Net worth requirement | $350K |
| Year founded | 1991 |
| Year began franchising | 1995 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | No |
