About PostNet
- Proven business model over 32 years & flexible to meet specific market needs - Solid foundation with private family (not venture capital owned) - Very experienced training and support staff with over 280 years of print, franchise or business ownership
Since inception, PostNet has provided dedicated entrepreneurs the foundation needed to operate a franchise that’s truly focused on the customer. One that’s not only convenient and hassle-free, but also makes their lives easier by providing high-quality design, shipping, and printing solutions, all under one roof. Essential Business: - Full Service Business Center - Multiple service business including; design, printing, shipping, and more. - Multiple revenue streams make for a recession resistant business. Some ancillary services could include: notary, fingerprinting, shredding, scanning, computer rental, laminating, binding, virtual mailboxes, faxing. - Flexible Lifestyle - We train franchisees to network their community vs. being a full time shopkeeper. - Flexible working hours with low labor and overhead. - Strong Franchise Brand -Franchising for over 30 years so we know what we’re doing. Parent company is Fortidia operating in 55 countries with 3000+ locations and $1.3 billion sales worldwide. - Support from HQ day in and day out, with global headquarters in Lakewood, CO. Classroom training, onsite training, and mentorship programs.
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $38K |
| Royalty | 5% |
| Total investment | $223K - $290K |
| Liquid capital required | $60K |
| Net worth requirement | $350K |
| Year founded | 1993 |
| Year began franchising | 1994 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | Yes |
