Overview
About Qualicare
- Unique model - Experiences sales staff - Significant availability
Home of the 360-degree approach - this makes Qualicare a premium brand with more services to offer than any other Homecare company. Our non-medical, medical, and concierge services allow our care experts to provide second to none collaboration and advocacy with physicians, hospitals, social and community organizations, as well as any other needed services.
Who it fits
Ideal candidate
NetworkerCompassionateAble to follow a system
The fine print
FDD facts
| Initial franchise fee | $50K |
| Royalty | 5% |
| Total investment | $99K - $150K |
| Liquid capital required | $50K |
| Net worth requirement | $250K |
| Year founded | 2001 |
| Year began franchising | 2011 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | No |
Reported figures from public FDD disclosures and franchisor websites. Verify with the official FDD before signing.
Footprint
Territory overview
AvailableAlabama, Florida, Indiana, Massachusetts, Tennessee, Minnesota, Nevada, Michigan, Colorado, Connecticut, Virginia, Ohio, Kentucky, New Jersey
UnavailableCalifornia, Maryland, Rhode Island, Texas, Georgia, North Carolina
LegendAvailableLimitedUnavailable
More to compare
