About RealClean Aircraft Detailing
- National Marketing Strategy - Recurring revenue opportunities - B2C and B2B - single jobs or corporate fleets (insurance, aircraft brokers, etc) - Niche, mobile business with no seasonality - Opportunity for high ticket invoices
RealClean Aircraft Detailing is the first aviation-exclusive franchise concept, offering a mobile, low-cost business model with no brick-and-mortar requirements. Operating in a fragmented industry with no boutique national competitors, franchisees benefit from recurring revenue streams, proprietary cleaning products like the factory-approved Cessna ceramic coating, and pre-negotiated supplier pricing. With over 20 years of industry expertise, RealClean’s leadership team, backed by Franchise Altitude, provides unmatched franchisor support, streamlined technology, and innovative processes. Serving an affluent client base with no seasonality or recession risk, RealClean offers franchisees a proven business model, high-profile clientele, and strong potential for growth.
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $57K |
| Royalty | 7.5% |
| Total investment | $236K - $414K |
| Liquid capital required | $100K |
| Net worth requirement | $250K |
| Year founded | 2004 |
| Year began franchising | 2023 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | Yes |
