About redbox+ Dumpsters
- Simple, straightforward business model with a highly residual customer base - One of kind U.S. Patented Product – If you want one, you get it from redbox+ - Tangible asset that produces revenue with minimal labor staff - Strong margins, strong customer loyalty - Easy concept to understand with a highly residual customer base
Featuring a one-of-a-kind U.S. Patent, industry experts have called the redbox+ series the first major innovation in the waste management in over 20 years. Our containers are efficiently designed to be a portable toilet and roll-off box waste container combination. This concept creates efficiencies and cost savings for contractors, home remodelers, roofers...virtually any business with a need for demolition/waste removal and disposal. In addition to the waste container combination, redbox+ roll-off trucks are fitted with an on-board tarp system, hoist, a pump and vacuum apparatus to service the portable toilets, skid guards, and equipment storage compartments. The pump and vac system include holding tanks for fresh and waste-water containment allowing for the portable toilets to be serviced on-site before contents of the container are disposed of. Splash caps fit snugly into the toilet openings and locks are used to secure the doors during the disposal process. The redbox+ system offers aspiring franchise investors an exclusive U.S. patent, a service and product unique to the waste management industry, a huge competitive advantage over other waste management companies, and an opportunity to become part of an $63 billion-dollar waste industry. Multi-unit opportunities available.
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $35K |
| Royalty | 8% |
| Total investment | $643K - $1.1M |
| Liquid capital required | $250K |
| Net worth requirement | $1.0M |
| Year founded | 2007 |
| Year began franchising | 2014 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | No |
