About Right at Home
- Success With Significance - A growing senior population - Proven business model
Right at Home franchisees offer a wide range of home care support services to seniors and other adults to help them retain as much independence and dignity as possible as they age. Some franchisees also offer nursing services. Right at Home caregivers provide services in the client's home ranging from a few hours per week to round-the-clock care. Right at Home is an owner-operator model and cannot be run from home. The business requires one F/T employee in addition to the owner to begin operations. With Right at Home, you leverage your previous life and work experience with our business model to create a business that makes life better for families in your own community. If you’ve outgrown your current career path and have a strong desire to build a business that helps others, we would love the opportunity to engage with you further. Right at Home was the first nationwide brand to create a package of services, called RightTransitionsSM, to assist hospitals, as well as other providers, in the reduction of preventable hospital readmissions and associated costs. People become Right At Home Franchise Owners after they’ve found success in their current career but are now looking to apply their skills in a more meaningful way. This is what we call Success with Significance®, and it is the common theme among all of our Franchise Owners.
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $50K |
| Royalty | 5% |
| Total investment | $92K - $165K |
| Liquid capital required | $150K |
| Net worth requirement | $0 |
| Year founded | 1995 |
| Year began franchising | 2001 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | Yes |
