About Rubbish Works
['Multi Billion Dollar Industry', 'Essential Services', 'Low Overhead']
Rubbish Works is a USA founded junk removal and dumpster rental company with a passion for our patrons, partners and the planet. Although Rubbish Works was established in 2005, Premium Service Brands acquired the brand in Dec 2020 and we have put the resources behind the brand to rapidly grow within the next two years. A Low cost home based business in a multi-billion dollar industry. Providing junk removal for home or business, including offices, retail locations, construction sites and more. We utilize a Centralized Call Center, Web-Based Scheduling System, GPS Dispatching of Trucks and Crews to meet and exceed customer expectations. Premium Service Brands offers CareerPlug, which simplifies the hiring process that allows franchisees to recruit qualified candidates easily. Premium Service Brands also offers national partnerships and a dedicated support team that assists in recruiting and hiring qualified team members.
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $65K |
| Royalty | 6% |
| Total investment | $106K - $144K |
| Liquid capital required | $50K |
| Net worth requirement | $150K |
| Year founded | 2005 |
| Year began franchising | 2005 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | No |
