About Safe Homecare
- Homecare is a $74.2 Billion Industry - Long-Term Clients - Low Initial Investment - Recession Proof - Little Inventory - Positive Cash Flow - Multiple Revenue Streams - 24/7 Revenue Stream - High-Demand Service - Protected Territories - Growing Demographics of the Aging Population - Recession Proof - Low Initial Investment
SAFE HOMECARE® provides personal care and companion in-home care services to our community’s elderly, disabled and recovering. Our clients are people who either require, need or want a helping hand to improve their quality of life. SAFE HOMECARE has based its care-centered model to include compassionate, interactive, one-on-one caregiver client relationships. We have established SAFE HOMECARE UNIVERSITY to provide an exciting, in-depth training program, along with on-site support and technology that will have franchisees equipped to "hit the ground running," providing the best service to your community’s elderly; because as our logo conveys, we provide care with big smiles, compassion, an uplifting spirit, and the energy to brighten the day of our clients.
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $40K |
| Royalty | 5% |
| Total investment | $86K - $132K |
| Liquid capital required | $50K |
| Net worth requirement | $75K |
| Year founded | 2014 |
| Year began franchising | 2016 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | No |
