About Saunatica
['The absolute highest quality at the most affordable prices', 'Cleanliness, Persistence, Positivity, Gratitude and Value', 'We want to be seen as a brand that helps our franchise owners become successful']
We started Saunatica because we saw a gap in the industry and felt that we could do it better – educating them about the health and wellness benefits. We live in a stressful and pollution filled environment, from air quality to the food that people eat - we want to help people to visit our studios to unwind and let their body heal and thrive. This is one component of health and wellness that does not require a lot of effort on the part of the guest/member (it is not fitness; it is not eating healthier – but it is passive recovery for helping people stay healthy). Bring the opportunity to more with a lower cost – reducing the barrier to entry for repeat weekly visits and giving people time to decompress and have “me” time. Saunatica is exactly what you have been missing in your career – and your life. This is not a stressful business – people are happy to come in and decompress and relax for a session and they become members because we are affordable and focused on wellness and health (that passive health aspect). Easy to market and sell – when someone comes in for a free first session everything will follow from that first visit. Minimal staffing requirements, membership based with reoccurring revenue streams.
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $50K |
| Royalty | 6% |
| Total investment | $396K - $768K |
| Liquid capital required | $100K |
| Net worth requirement | $500K |
| Year founded | 2021 |
| Year began franchising | 2022 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | No |