About Shine
- Proven, Simple, Scalable Business Model - Value-Driven Team Culture - Diverse Year-Round Services
Shine provides a comprehensive range of cleaning and maintenance services that enhance the aesthetic appeal, health, and longevity of properties. By focusing on eco-friendly practices and exceptional customer service, Shine ensures that both residential and commercial properties look their best year-round. Shine offers franchise owners a simple, scalable business model with low overhead and a low-cost entry, ensuring a quick path to profitability. Year-round services, including holiday lighting, maintain steady cash flow and full employee utilization, while industry-leading support and training equip franchisees with the tools for success. A value-driven team culture fosters a caring and supportive environment, empowering franchise owners.
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $50K |
| Royalty | 7% |
| Total investment | $142K - $189K |
| Liquid capital required | $50K |
| Net worth requirement | $150K |
| Year founded | 2000 |
| Year began franchising | 2012 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | Yes |
