About Signarama
- B2B - Strong customer base in any economic condition as every business needs signs - 15 Billion Dollar Industry and Growing - Large Customer Base - Over 25 years of growth & support in sign franchising - Most established brand in the industry - Proven track record of success with nearly 900 stores globally
Ranked by Entrepreneur Magazine and Franchise Times as a top franchise to own, Signarama has New & Ready-to-Own Opportunities available now! Our local Signarama stores serve brand building and visibility experts in their local business communities. They don’t just sell signs…just about anyone can do that! Our stores deliver multiple products and services as part of solutions for businesses to increase customers and build brand awareness. Each of our stores is individually owned and operated by highly trained experts who serve their local community.
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $50K |
| Royalty | 6% with a monthly cap |
| Total investment | $200K - $215K |
| Liquid capital required | $60K |
| Net worth requirement | $60K |
| Year founded | 1986 |
| Year began franchising | 1987 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | Yes |
