About Simple Solutions Behavioral Health
- Massive market need identified - Business and healthcare savvy franchisors - We are revolutionizing the addiction services industry with a solution that actually works
Make an Impactful Investment in Lifelong Recovery with a Simple Solutions Behavioral Health Franchise! Simple Solutions Behavioral Health is revolutionizing Recovery. From Intensive Outpatient therapy to long-term sober living with case team management via social workers and recovery peer support specialists, we bridge the gaps that traditional recovery programs create. Our evidence-based, comprehensive solution also includes transportation to one of our specialized recovery residences. Once on-site, we provide a safe and supportive environment for those in need of accommodation during their recovery journey. The ideal entrepreneur is compassionate, wants to make a difference, is great with people and has at least some business and/or healthcare/addiction knowledge.
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $50K |
| Royalty | 6% |
| Total investment | $219K - $379K |
| Liquid capital required | $200K |
| Net worth requirement | $0 |
| Year founded | 2021 |
| Year began franchising | 2024 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | No |
