About Smash My Trash
- B2B Recurring Revenue - B2B Model with Recurring Revenue Streams Provides Franchisees with Stability and Profitability - Mature and Collaborative Franchise System - Franchisees Benefit from a Supportive and Collaborative Network, Leveraging the Experience and Expertise of Fellow Franchise Owners and Franchisor Team for Mutual Success - Disruptive Technology - Proprietary and Exclusive Equipment Sets Us Apart by Offering franchisees Access to Technology that Revolutionizes Waste Management
Smash My Trash redefines commercial waste management with its innovative and disruptive approach. As a scalable mobile compaction business, we offer a simple yet highly effective solution to reduces waste volume and carbon emissions. Our 15-minute compaction service significantly reduces waste container volume by an average of 70%, leading a remarkable 65% reduction in CO2 emissions. With no facility requirements, Smash My Trash presents a scalable business opportunity with minimal competition and unparalleled value proposition.
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $50K |
| Royalty | 8% |
| Total investment | $372K - $492K |
| Liquid capital required | $300K |
| Net worth requirement | $600K |
| Year founded | 2016 |
| Year began franchising | 2020 |
| Business model | B2B |
| Owner-operator required (Year 1) | No |
