Overview
About Smiths Lube & Repair
- Recession Proof - Very high profit margins - Low entry fee with reccurring work on nationwide brands
Smith's Lube & Repair is a mobile oil & fleet services company headquartered in Lafayette, LA. We support companies who need to keep their fleet up & running delivering their product nation wide. We offer convenient automotive , big truck maintenance including oil changes, light duty mechanical repairs, as well as tire replacement/repairs as needed on a monthly basis. With our proprietary technology and programs, we plan out the right preventative maintenance programs for the customer.
Who it fits
Ideal candidate
CoachableDrivenHandy Man/Mechanical background
The fine print
FDD facts
| Initial franchise fee | $60K |
| Royalty | 7% |
| Total investment | $81K - $120K |
| Liquid capital required | $100K |
| Net worth requirement | $100K |
| Year founded | 2016 |
| Year began franchising | 2023 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | No |
Reported figures from public FDD disclosures and franchisor websites. Verify with the official FDD before signing.
Footprint
Territory overview
AvailableColorado, Louisiana, Texas, Alabama, Mississippi, Virginia, Indiana, Arizona, North Carolina, Florida, Delaware, Maryland, New Jersey, Washington, Kentucky, Michigan, Illinois, California, Georgia
LegendAvailableLimitedUnavailable
More to compare
