About Social Indoor
- Not employee dependent - No brick and Mortar needed - 259 Billion to be spent in advertising in 2021 and increasing double digits for foreseeable future
Social Indoor is a first-of-its-kind, indoor digital advertising network franchise. As a franchisee, you use your love of building relationships and sales skills to build your own local, indoor digital advertising network. This network engages their clients potential customers in the unique, captive environment of local restaurants, bars, taprooms, community centers, golf courses, fitness centers, and stadiums restrooms. Social Indoor provides the custom digital monitors and proprietary software and the franchisee builds the market and sells local advertising in high-traffic venues. We also have National and Gov't sales teams selling into markets to help increase revenue.
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $60K |
| Royalty | 6% |
| Total investment | $75K - $325K |
| Liquid capital required | $15K |
| Net worth requirement | $150K |
| Year founded | 2019 |
| Year began franchising | 2019 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | Yes |
