Overview
About Sparkle Wash
- Superior Equipment and a Focused Go-To-Market Strategy - Go-To-Market Strategy - Sparkle Wash continually invests in RESEARCH and DEVELOPMENT
Sparkle Wash is the world's leading pressure washing company. An international franchise company that cleans, restores, and preserves all surfaces. This business has high profit margins and diversity in market share. The industries we serve include construction, industrial, residential, transportation and commercial.
Who it fits
Ideal candidate
Looking for an active, semi-active or investment role in a businessWants the support of a franchising systemHas leadership skills and decision-making capabilitiesHas access to adequate finances and good creditHas a strong work ethic and is self-motivatedHas an entrepreneurial spirit and is a goal-setterEnjoys the fact that no work day is the sameAre confident of your ability
The fine print
FDD facts
| Initial franchise fee | $20K |
| Royalty | 6-5-4% |
| Total investment | $70K - $100K |
| Liquid capital required | $50K |
| Net worth requirement | $100K |
| Year founded | 1965 |
| Year began franchising | 1967 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | Yes |
Reported figures from public FDD disclosures and franchisor websites. Verify with the official FDD before signing.
Footprint
Territory overview
AvailableFlorida, Arizona, South Carolina, Oregon, Pennsylvania, Virginia, Georgia, Colorado, Indiana, Connecticut, New Jersey, Washington, Texas, Alabama, Alaska, Arkansas, California, Delaware, Hawaii, Idaho, Illinois, Iowa, Kansas, Kentucky, Louisiana, Maine, Maryland, Massachusetts, Michigan, Minnesota, Mississippi, Missouri, Montana, Nebraska, Nevada, New Hampshire, New Mexico, New York, North Carolina, North Dakota, Ohio, Oklahoma, Rhode Island, South Dakota, Utah, Vermont, West Virginia, Wisconsin, Wyoming
UnavailableTennessee
LegendAvailableLimitedUnavailable
More to compare
