About SpeedPro Signs Canada
- Award Winning training and support - Successful Marketing Launch Plan - Monday-Friday B2B hours
Our training and support are award winning; for 10 consecutive years at the Canadian Franchise Association! **Keys to Success:** - Our Franchisee’s have a strong Business Development (sales and marketing) background and are enthusiastic about meeting new business contacts to grow their sales results. - Our franchisees are not concerned about hard work and understand that this is necessary to develop a successful business. - Our system has a proven and effective Marketing plan; our franchisees are recommended to follow the plan until they are meeting their business goals. - Our model has only 2 employees at the time of opening. The staff needs to sense the leadership and career culture established by the Franchisee. **MAJOR SYSTEM BENEFITS:** - Equity Build - Speedpro has great success in re-sales - *Canadian Franchise Association Award of Excellence winner 2013-2022. - CFA ranked Speedpro as a Top 3 Franchise System in Canada 2018 and 2020 - NO COLD CALLING by owner - Best Vendor Discounts in Canada - Powerful and proven Marketing Program - High-end promotional material - Technical Support Systems - Monday to Friday 9-5. Strong system community and lifestyle. **Popular Products:** All types of visual advertising products; vehicle wraps and graphics, trade show booths, pop up banners, product launches, name changes, logo revisions, mergers that requires visual support for the staff and consumers. We also supply building signage, outdoor signs, office signs, digital signs (LCD) to name a few.
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $35K |
| Royalty | 6% |
| Total investment | $178K - $400K |
| Liquid capital required | $100K |
| Net worth requirement | $300K |
| Year founded | 1992 |
| Year began franchising | 1992 |
| Business model | B2B |
| Owner-operator required (Year 1) | Yes |
