About Spherion Staffing & Recruiting
- Average franchisee generated $5.6 million in sales and $1.2 million in gross profit in 2024. - 92% of franchisees believe Spherion franchisees are supportive of each other. - Superb access to training, operational standards and equipment, billing & payroll support
Spherion Staffing & Recruiting is on a mission to drive careers, grow businesses, and better the community we call home. Our network of 200+ independently owned and operated offices in 36 states (and counting) connects job seekers and employers through temp, temp-to-perm, permanent, and workforce management placements. Ranked in the top 15% of Entrepreneur’s Franchise 500 list and on Franchise Business Review's Top 200 Franchises, our franchise opportunity is available in the lower 48 states. We provide more than 380 hours of robust initial training and highly skilled ongoing support. Operating from our proven business playbook refined over more than 75 years, Spherion franchisees netted an average $5.6 million in sales in 2024. When you become a Spherion franchise owner, you'll quickly understand why our franchise community enthusiastically supports the brand and each other as we drive careers, grow businesses, and better the communities we call home. Our franchisees enter into franchise ownership with an established brand and a reputation of industry excellence. They'll receive ongoing support from a tenured team of professionals—from accounting and payroll to operations and marketing. We offer discounts for qualified franchisees and in-house financing. Our minimal start-up costs combined with operations, marketing, payroll and billing support mean franchisees can focus on sales over cash flow.
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $30K |
| Royalty | 0.25% |
| Total investment | $212K - $424K |
| Liquid capital required | $350K |
| Net worth requirement | $350K |
| Year founded | 1946 |
| Year began franchising | 1956 |
| Business model | B2B |
| Owner-operator required (Year 1) | Yes |
