About Spin Doctor Laundromat
- Essential, recession-resistant business. Citizens need clean clothes regardless of economy - Ability to operate and monitor the business remotely from any global position with an internet connection - Fewer human management challenges; can be operated with or without employees
Own a recession-resistant business with a fast ROI and a 95% industry success rate. Spin Doctor Laundromat provides a structured business model that establishes a distinctive branded entity in a fragmented marketplace. Its five pillars: Eco-Consciousness, Exceptional Customer Service, Design, Community Engagement, and Leading-edge Technology has changed the paradigm of what a laundry can be. It is also a smart investment in that Spin Doctor franchisees receive operational and field support, comprehensive training, and mentoring from a dedicated, industry experienced, franchise team. And, offering multiple building plans to fit a range of locations, demographics, and investment levels--all scalable.
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $30K |
| Royalty | 6% Gross Sales |
| Total investment | $390K - $1.4M |
| Liquid capital required | $100K |
| Net worth requirement | $500K |
| Year founded | 2012 |
| Year began franchising | 2020 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | No |
