Overview
About Squeegee Squad
- Low-Cost Franchise Investment - Offers Frequent Repeat Business - Recession Resistant - Easily scalable
Squeegee Squad is an industry leading residential and commercial window cleaning franchise organization. Founded in 1999, Squeegee Squad currently has over 55 locations in 28 states and in 4 countries. Entrepreneurs are attracted to the Squeegee Squad repeat business model that facilitates large growth. It is a low initial investment which can be scaled up into a multi-million-dollar business.
The fine print
FDD facts
| Initial franchise fee | $45K |
| Royalty | 4% - 7% |
| Total investment | $59K - $145K |
| Liquid capital required | $60K |
| Net worth requirement | $0 |
| Year founded | 1999 |
| Year began franchising | 2006 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | No |
Reported figures from public FDD disclosures and franchisor websites. Verify with the official FDD before signing.
Footprint
Territory overview
AvailablePennsylvania, South Dakota, South Carolina, Michigan, Maryland, Alabama, Alaska, Arizona, Arkansas, California, Colorado, Connecticut, Delaware, Georgia, Hawaii, Idaho, Illinois, Indiana, Iowa, Kansas, Kentucky, Louisiana, Maine, Massachusetts, Minnesota, Mississippi, Missouri, Montana, Nebraska, Nevada, New Hampshire, New Jersey, New Mexico, New York, North Carolina, North Dakota, Ohio, Oklahoma, Oregon, Rhode Island, Tennessee, Utah, Vermont, Virginia, Washington, West Virginia, Wisconsin, Wyoming
UnavailableFlorida, Texas
LegendAvailableLimitedUnavailable
More to compare
