About Strickland Brothers 10 Minute Oil Change
['Essential Business - contactless', 'Quick lube automotive is an $8 billion industry with more than 230 million licensed drivers in the U.S.']
Strickland Brothers is a one-stop shop for fast and friendly oil change & maintenance services. Although we are well-known for our drive-thru 10 minute oil change, we also offer a variety of professional automotive maintenance and repair services to keep our clients’ vehicles running like they should. Our mission at Strickland Brother’s 10 Minute Oil Change is to exceed the expectations of every customer by setting and meeting service standards that are innovative and centered around the highest level of service, every time. We aim to provide dependable services and quality products for a fair price in a friendly, honest and accommodating environment. We will never pressure anyone to buy any service or part, or recommend any service that is not immediately needed. We take pride in providing our customers with exceptional, convenient services and fair pricing. We understand how important family is and that's why we are dedicated to providing professional and quality services - to protect our clients’ vehicles and keep their families safe. Each one of our locations have the 'Strickland Brothers' photo hanging on the wall in the waiting rooms and Papaw’s bench outside where they can drink their coffee while they wait. Not only is this attractive to our customers but to potential Franchise Owners who can rest assured that they will be provided the best possible support and guidance needed to build a successful and scalable business, because they are family!
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $55K |
| Royalty | 6% |
| Total investment | $248K - $392K |
| Liquid capital required | $350K |
| Net worth requirement | $750K |
| Year founded | 2016 |
| Year began franchising | 2019 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | No |