Overview
About Studio 30 - The Kettlebell Fit Club
['No Competition in the Kettlebell space', 'Very Low Cost of Entry and multiple streams of revenue', 'Lean Operating structure - Very low overhead']
Studio 30, The Kettlebell Fit Club™ is a Premier Kettlebell Fitness Studio. The Love for Kettlebells & Fitness brought our Founder Cathy Gonzalez to the creation of her Signature 30 Minute Kettlebell Class. Studio 30 is the ONLY Boutique Studio offering a 30 Minute class using Kettlebells. It is completely Unique to the Fitness Industry.
Who it fits
Ideal candidate
Culture of service and people personValue of Fitness and dedication to personized serviceAn owner-operator type, ready to jump in 110%
The fine print
FDD facts
| Initial franchise fee | $30K |
| Royalty | 3% or $500 Minimum |
| Total investment | $59K - $99K |
| Liquid capital required | $30K |
| Net worth requirement | $150K |
| Year founded | 2014 |
| Year began franchising | 2021 |
| Business model | B2C |
| Owner-operator required (Year 1) | No |
Reported figures from public FDD disclosures and franchisor websites. Verify with the official FDD before signing.
Footprint
Territory overview
AvailableArizona, Colorado, Florida, Georgia, Texas
UnavailableMassachusetts
LegendAvailableLimitedUnavailable
More to compare
