About The Alternative Board
- Predictable and consistent recurring monthly dues income - Multiple revenue streams - Scalable business - Equity-building business with proven exit strategies - Ability to leverage your business expertise - Home-based business with no required employees or out-of-town travel - Freedom to own your schedule - Minimal inventory - Prestigious position as a business leader in your community - Personal Growth - Satisfaction from helping others achieve their personal and business visions
Since 1990, The Alternative Board (TAB)® started revolutionizing the business landscape. Since then, our franchisees have helped over 30,000 businesses grow in more than 20 countries. TAB offers more than just peer advisory boards. In fact, our TAB Franchisees can tap into multiple streams of revenue including: - Business owner and executive coaching - Strategic business planning - Advisory Board Facilitation - Leadership Team Transformation - Business Consulting* TAB’s model combines a mix of subscription-based and non-subscription-based revenue streams -ensuring substantial cashflow opportunities. TAB boasts an unprecedented subscription-based client retention rate of over 5 years! Our proven business model offers a roadmap to success that has been fine-tuned over 30 years of experience. With comprehensive training and exceptional support, and rapid ROI, the possibilities with a TAB franchise opportunity are limitless. *Current business consultants who become TAB franchisees can continue to serve their non-TAB clients, royalty-free as long as that royalty-free work does not include the use of any of TAB’s proprietary tools or methodologies.
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $44K |
| Royalty | Sliding scale from 20% down to 6% |
| Total investment | $71K - $95K |
| Liquid capital required | $97K |
| Net worth requirement | $300K |
| Year founded | 1990 |
| Year began franchising | 1996 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | Yes |
