About The Cleaning Authority
- 98% Recurring Revenue! - Low Cost Investment - High Return! Avg 1/3 - 1.3 M GR, Top 1/3 - 2.4M! - High Quality of Life – Monday thru Friday 8 to 5 - 60% of our Franchisees have a MBA (not required) - Proprietary Technology – super advanced! - Call Center - Simple model – no license required - Eco-friendly - Recession Resistant - Owner operator that leads to semi passivity over time!
The Cleaning Authority offers franchisees innovative and sophisticated methods to develop large, successful residential cleaning businesses. Business owners implement an ambitious and effective customer acquisition program. This program, through employee management and client satisfaction systems, drives their cash based, residual income model. The Cleaning Authority’s business model combines simple business fundamentals with solid systems, and an unprecedented support infrastructure, towards tremendous income potential. TCA opportunity offers a great ROI, consistent annuity based revenue and a wonderful life-style flexibility. This is a Monday thru Friday business, with few to no weekends or holidays. Per unit sales average better than $1MM annually with the top 3rd averaging $2MM annually!
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $15K |
| Royalty | 6% - 4% sliding scale |
| Total investment | $76K - $147K |
| Liquid capital required | $50K |
| Net worth requirement | $225K |
| Year founded | 1977 |
| Year began franchising | 1996 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | Yes |
