About The DRIPBaR
- Low Cost - High Yield Business - Strong Insulators make this a Generational Business Opportunity - Great Client Experience
The DRIPBaR offers many different Intravenous Vitamin Drips that deliver essential nutrients right at the cellular level for maximum absorption. That means that more of what you need to stay healthy and vital is absorbed quickly and safely—all while you kick back The DRIPBaRs go beyond the fad and deliver substance that will continue to grow for years to come. Once a center has been established, it will be difficult for other competitors to enter the same space People are starting to recognize the power of IV therapies to maintain their best health, or to fight cancer, heart disease and other illnesses. They are seeking out care either to complement, or in place of, conventional treatment options. Client driven; cash base intravenous treatments are a durable change in the healthcare landscape that will only grow in the future and the DRIPBaR will be the leading brand in that space to capture this demand The quality and range of our offerings, and the consistent excellence of our services, will distinguish us as the market grows. Healthcare is no longer a passive activity, where people wait for an illness to strike and then react to it. More than ever people want to control of their own health, they want to be proactive. They want non-drug therapies to support the best health. They want what the DRIPBaR has to offer and we are excited to offer our business opportunity
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $55K |
| Royalty | 7% |
| Total investment | $147K - $415K |
| Liquid capital required | $125K |
| Net worth requirement | $300K |
| Year founded | 2016 |
| Year began franchising | 2019 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | No |
