About The Filta Group
- No Competition - Repeat Revenue (clients visited 1-2x per week on average) - Multiple Revenue Streams which means higher margins - Green! We reduce our customers carbon footprints. - Large Protected Territories and Large Potential Customer Base
Filta Environmental Kitchen Solutions is the best kept secret in management franchising. Franchise Owners operate in large protected territories offering 5 different eco-friendly services on a weekly basis to a diverse customer base... any commercial kitchen with a fryer. Filta invented the service back in the mid-90s and remains the only major player in the game today. Without competition, franchise owners have the peace of mind that they can spend their time scaling the business rather than having to constantly replace lost customers. The added service allow an owner to maximize profitability because the Filta expense structure is fixed. Simply put, the more a Filta franchise owner earns, the more they keep! Filta's goal is to get each owner to an executive level franchise (having a team of route technicians and an operations manager) as quickly as possible so that they can focus on growing the business rather than be inundated in the day-to-day route operations. This is a great opportunity for somebody looking for a niche business that can scale quickly. A 20% discount offered off the franchise fee for veterans.
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $40K |
| Royalty | $595/month per unit flat fee |
| Total investment | $123K - $137K |
| Liquid capital required | $35K |
| Net worth requirement | $75K |
| Year founded | 1996 |
| Year began franchising | 2002 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | Yes |
