About The Modern Halo
- New Concept redefining the beauty and wellness industry - We are pioneering a white-space category at the intersection of wellness and beauty - Now is the perfect time for franchisees to get in as MH offers a fresh, first to market opportunity
Modern Halo is redefining the beauty and wellness industry. Founded by three sisters with a shared passion for wellness and transformation, the concept was born from a simple moment, after a deeply relaxing head spa, our CEO Christina realized she had to go home with soaking wet hair. That inspired us to pair restorative scalp treatments with the convenience and confidence of a professional blow dry, creating a new, elevated experience. Modern Halo is pioneering a white-space category at the intersection of wellness and beauty, and we’re inviting franchise partners to be first to market in a space with massive untapped potential and minimal competition. Demand is real and growing, scalp care searches and product sales have seen double-digit growth over the past two years, and 60% of Gen Z and Millennials say self-care is a top priority. Now is the perfect time to get in early. Modern Halo offers a fresh, first-to-market opportunity to build a business with high earning potential while leading a new movement in beauty and wellness.
FDD facts
| Initial franchise fee | $50K |
| Royalty | 6% |
| Total investment | $283K - $648K |
| Liquid capital required | $150K |
| Net worth requirement | $650K |
| Year founded | 2023 |
| Year began franchising | 2025 |
| Business model | null |
| Owner-operator required (Year 1) | Yes |
